داروهایی که در معاینه چشم به کار برده می شود

داروهایی که در زمان معاینه اولیه چشم به کار برده می شود عمدتا قطره های چشمی هستند. قطره تتراکائین برای بی حس کردن چشم استفاده می شود. گاهی وقتی کودک به علت سوزش شدید ، چشم را باز نمی کند با بی حس کردن چشم توسط این قطره، کودک چشم خود را می تواند باز کند. همچنین این قطره برای خارج کردن جسم خارجی از چشم و نیز اندازه گیری فشار داخل چشم، کاربرد دارد.

قطره تتراکائین باعث سوزش چشم شده که در عرض 30 ثانیه از بین می رود و با ظاهر شدن اثر آن فرد احساس سنگینی و کرخی در چشم می کند که پس از 20 دقیقه از بین می رود .

یک گروه قطره های چشمی که در هنگام معاینه اولیه مصرف می شوند باعث گشاد شدن مردمک چشم و فلج موقت تطابق می شوند. این قطره ها خود دو دسته هستند، دسته اول که اثر آنها بیشتر گشادکردن مردمک است و روی فلج تطابق کمتر موثرند و برای معاینه ته چشم استفاده می شوند.

دسته دوم هم باعث گشاد کردن مردمک و هم فلج تطابق برای تعیین شماره چشم می گردند. در کودکان برای ایجاد حداکثر اثر از هر دو دسته با هم استفاده می شود.

دسته اول بیشتر اثرات چشمی داشته و کمتر روی سایر قسمتهای بدن اثر می گذارد و اثر آنها زودتر و در عرض 6 ساعت از بین می رود.

دسته دوم اثر طولانی تر داشته و گاهی یک یا دو روز باقی می ماند. اثرات دسته دوم یعنی دسته ای که برای تعیین شماره چشم استفاده میگردند علاوه بر چشم روی سایر قسمتهای بدن می باشد که شامل قرمزی پوست صورت و افزایش درجه حرارت و بی قراری می باشد که با تجویز استامینوفن قبل از استفاده از قطره بخصوص در شیرخواران زیر یک سال میتوان از بروز این عوارض غیر چشمی تا حدودی جلوگیری کرد. در صورت قرمز شدن صورت کودک پس از مصرف این قطره ها با شستن صورت کودک با آب سرد می توان علائم را کاهش داد و برای از بین بردن اثرات عمومی آن همیشه بعد از ریختن این قطره ها از نوشیدن مایعات استفاده می شود. ضمنا در کودکان زیر یک سال حتما از قطرات با درصد کمتر از 5/0 درصد بجای 1% استفاده می شود.