اختلال چشمی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است. برای درک بهتر آن لازم است اطلاعاتی در زمینه رطوبت طبیعی چشم داشته باشیم. اصولا سطح کره چشم لازم است همیشه مرطوب باشد. مرطوب بودن سطح چشم مخصوصا سطح قرنیه برای دید و برای زنده ماندن سلولهای سطحی چشم لازم است. اگر سطح چشم مرطوب نباشد باعث تاری دید و کدورت قرنیه می شود و ممکن است دید برای همیشه از بین برود.

مرطوب شدن سطح چشم با ترشح اشک انجام می شود. اشک کمی بطور مرتب در چشم ترشح می شود و توسط سوراخهایی که در گوشه پلکها وجود دارد به داخل کیسه اشک و سپس داخل بینی تخلیه می شود . پلک زدن باعث پخش شدن یکنواخت این اشک روی سطح چشم می گردد.

لایه اشک در مجاورت هوای آزاد قرار دارد بنابر این مرتبا تبخیر می گردد و به همین دلیل باید بطور منظم هم ترشح شود. کمی ترشح این اشک و یا تبخیر سریع آن باعث کمبود اشک در لایه سطحی چشم شده که به آن خشکی چشم گفته می شود. کمبود ویتامین A باعث کمبود ترشح شده و اختلال غدد چربی روی لبه پلک باعث می شود که لایه اشک سریعا تبخیر شود و علائم خشکی چشم ایجاد شود.

علائم خشکی چشم عمدتا سوزش و احساس جسم خارجی در چشم می باشد که منجر به مالیدن چشمها توسط فرد می گردد. ظاهر چشمها قرمزی دارد . گاهی فرد دچار خشکی چشم با علامت اشک ریزش مراجعه می کند چون خشکی چشم باعث تحریک ترشح اشک می شود و بطور جبرانی مقدار زیادی اشک ترشح می شود . علت اینکه این اختلال اخیرا شایع شده است به میزان زیادی بستگی به تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین و آلودگی هوا دارد که روی لایه اشک تاثیر گذاشته و باعث به هم خوردن تعادل آن می شود.

خشکی چشم عامل اشک ریزش و پلک زدن زیاد هنگام تماشای تلویزیون می شود که علت پلک زدن کمتر هنگام تماشای تلویزیون می باشد که باعث تبخیر بیشتر اشک و بروز علائم خشکی چشم و پلک زدن و اشک ریزش جبرانی می شود.

درمان خشکی چشم با جایگزین کردن اشک می باشد که به این منظور قطره های اشک مصنوعی تجویز می شود . معمولا قطره های اشک مصنوعی یک بار مصرف بهتر است. چون مواد نگهدارنده موجود در اشکهای مصنوعی که بصورت چند بار مصرف عرضه می گردد خود می تواند باعث تحریک چشم و تشدید علائم شود .

گاهی فردی که با علائم چشمی مراجعه نموده مشکلات متعددی دارد و علاوه بر آن خشکی چشم نیز وجود دارد که باعث تشدید علائم ناشی از آن اختلالات میگردد و گاهی با بر طرف کردن خشکی چشم می توان علائم بیمار را نیز کاهش داد و با توجه به اینکه درمان خشکی چشم ساده تر از سایر درمانها می باشد به عنوان اولین قدم درمانی بیمار قطره های اشک مصنوعی تجویز می گردد و در صورت عدم بهبود بیمار، درمانهای دیگر در نظر گرفته می شود. مثلا فردی که دچار خستگی چشم است ممکن است آستیگماتیسم داشته باشد و در همان حال خشکی چشم هم وجود داشته باشد که هر دو باعث خستگی چشم می شود و در مرحله اول خشکی چشم را درمان می کنیم و اگر بهتر نشد عینک تجویز می نمائیم.