یک تغذیه سالم برای حفظ سلامتی قسمتهای مختلف چشم و حفظ بینایی لازم است. این، شامل خوردن میوه جات ، سبزیجات ، شیر کم چرب ، لبنیات، گوشت، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ، غلات و آجیل است. در این مجموعه غذایی سالم، باید چربی های اشباع و نمک و شکر کمتر استفاده شود. باتوجه به اینکه رژیم غذایی فوق اکثرا از سوی افراد رعایت نمی شود و به مقدار کافی مواد مغذی به بدن آنها نمی رسد، لازم است از مکمل های غذایی استفاده کنند.

مکمل های غذایی محصولاتی هستند که حاوی ویتامینها و مواد معدنی لازم برای بدن می باشند که این مواد در رژیم غذایی روزانه به اندازه کافی به بدن نمی رسد.

در صورتیکه رژیم غذایی کامل باشد و یا در صورت کمبود مواد مغذی از مکمل های غذایی استفاده شود، تا حدود زیادی می توان از بیماریهای چشمی که ناشی از تخریب بافتهای سالم می باشد نظیر تخریب ماکولای شبکیه ناشی از سن جلوگیری نمود.

از جمله مواد مغذی مختلف، موادی که اثر آنها در پیشگیری از اختلالات چشمی شناخته شده است می توان به مواد زیر اشاره کرد:

  1. ویتامین A و بتاکاروتن ( ماده پیش ساختار آن) برای دید بهتر در شب و نیز ترشح اشک مورد نیاز است. این ماده در شیر، تخم مرغ، غلات، هویج و میوه جات یافت می شود.
  2. ویتامینهای گروه B شامل B1 تا B6 و B12 می تواند جلوی بروز تخریب ماکولا را بگیرد و در درمان یووئیت موثر هستند و در شیر، تخم مرغ ، پنیر، موز، گوشت، و بادام زمینی یافت می شود.
  3. ویتامین C که می تواند مانع بروز آب مروارید شود و در مرکبات، گوجه فرنگی، اسفناج و سیب زمینی یافت می شود.
  4. ویتامین D در جلوگیری از بروز تخریب ماکولا باسن موثر است و در تخم مرغ و جگر یافت می شود.
  5. ویتامینE در جلوگیری از بروز آب مروارید موثر است و در آجیل، غلات سبوس دار و سویا یافت می شود.
  6. لوتئین از جمله مواد شبه کاروتن است و مانع تخریب ماکولا و بروز آب مروارید می شود.
  7. امگا سه می تواند مانع بروز خشکی چشم شود و در درمان شوره پلک (بلفاریت) موثر است و در روغن ماهی یافت می شود.

چند نکته مهم که در مورد تغذیه باید به خاطر داشت:

اگر چه کمبود مواد مغذی باعث اختلال فعالیت قسمتهای مختلف چشم و نیز اختلال بینایی می شود ولی استفاده بیش از حد این مواد نه تنها اثر اضافی نداشته و باعث افزایش دید نمی گردد بلکه اضافی این مواد نظیر ویتامینA در قسمتهای مختلف بدن نظیر کبد رسوب کرده و باعث صدمه به آن اعضاء می گردد.

اگر چه عدم مصرف مواد مغذی باعث ایجاد بیماری شده و مصرف به اندازه آنها باعث پیشگیری از برخی بیماری های چشمی نظیر تخریب ماکولا در اثر سن و نیز باعث جلوگیری از پیشرفت آن بیماری ها ، همچنین باعث بهبود بیماری های ناشی از کمبود این مواد نظیر خشکی چشم و شب کوری می گردد ولی در مورد برخی بیماری های چشمی کاملا بی اثر هستند. مثلا نزدیک بینی که از قدیم به عنوان ضعیفی چشم شناخته شده است با مصرف ویتامین A که در آب هویج موجود است هیچگونه تغییری نمی کند و مصرف آب هویج که از طرف والدین به کودکان اجبار می شود اثری ندارد.