به قرمز شدن سفیدی گفته می شود. علت آن ممکن است گشاد شدن رگهای چشم یا در اثر خونریزی سطحی باشد.

قرمزی ناشی گشاد شدن رگهای چشم منظره رگه رگه دارد ولی در مورد خونریزی، قرمزی یکنواخت و بصورت یک لکه قرمز پر رنگ به رنگ خون است.

گشاد شدن رگهای چشم به علت خشکی چشم، باد، نور شدید و با عفونت چشم و حساسیت ایجاد می شود . ممکن است علائم دیگری همراه قرمزی چشم باشد . سوزش و خارش علامتی است که نشان می دهد قرمزی چشم شاید اهمیت زیادی نداشته باشد ولی درد چشم و حساسیت به نور و یا اشک ریزش نشان دهنده مشکلات جدی تر و نیاز به مراجعه فوری به چشم پزشک می باشد.

قرمزی ناشی از گشادی رگهای سطحی چشم که با ترشح و اشک ریزش و به هم چسبیدن پلکها در صبحگاه و نیز احساس جسم خارجی همراه است ناشی از عفونت چشم بوده و نیاز به معاینه چشم پزشک و تجویز دارو دارد و در صورتی که عفونت تشخیص داده شود باید دوره درمان بطور کامل بر اساس تجویز پزشک انجام شود و حتما دو هفته پس از شروع بیماری و زمانی که بیماری ظاهرا بهبود یافته است جهت معاینه مجدد و بررسی از نظر التهاب قرنیه بدنبال عفونت که می تواند باعث کاهش دید گردد، مراجعه شود.

قرمزی ناشی از خونریزی معمولا در سنین بالا ایجاد می گردد و علت آن شکنندگی رگهای سطحی چشم در این سنین است. در سنین پائین تر بیشتر پس از ضربه شدید به چشم ایجاد می شود . در افراد مسن معمولا با مالش چشم بخصوص موقع خواب این رگها پاره شده و خونریزی اتفاق می افتد . در افرادی که فشار خون، چربی خون بالا و با دیابت دارند رگها شکننده تر بوده و احتمال خونریزی بیشتر است. در بیماران با اختلال انعقادی و همچنین در افرادی که آسپیرین و داروهای رقیق کننده خون به علت بیماری های قلبی عروقی استفاده می کنند شانس خونریزی بیشتر است.

علاوه بر مالیدن چشم و پاره شدن این رگها، زور زدن زیاد مثل بلند کردن اجسام سنگین یا عطسه و سرفه شدید و یبوست شدید نیز ممکن است باعث پاره گی رگها شده و خونریزی سطحی ایجاد کند.

خونریزی سطحی چشم نظیر خونریزی در پوست دست و پا و سایر قسمتهای بدن می باشد ولی در پوست رنگ خون به صورت کبودی ظاهر می شود در حالیکه در چشم به علت شفاف بودن لایه پوششی سطحی چشم ( ملتحمه ) به رنگ خون و قرمز دیده می شود.

این خونریزی های سطحی خود بخود جذب شده و ابتدا به رنگ زرد و پس از جذب کامل بی رنگ می شود. اگر این خونریزی ها بطور مکرر ایجاد شوند باید به متخصص بیماری های داخلی مراجعه شود تا علل زمینه ای بررسی گردد. این خونریزی ها علیرغم ظاهر شدید ، روی دید هیچگونه تاثیری نمی گذارند.