هم چشم کودکان و هم صورت آنان در حال رشد است. انجام جراحی های زیبایی نظیر جراحی پلک باید تا حد امکان در صورتی که خطر تنبلی چشم وجود نداشته باشد به تاخیر انداخته شود تا صورت و پلکها رشد کامل پیدا کرده باشند و نتیجه عمل ماندگارتر باشد.

عیب انکساری یا شماره چشم کودکان در حال تغییر است و به همین دلیل انجام جراحی عیوب انکساری باید تا سن 18 سالگی به تعویق انداخته شود مگر کودک به علت اختلالات شدید شماره چشمها قادر به استفاده از عینک نباشد و نسبت به لنزهای تماسی نیز حساسیت داشته باشد

انجام عمل جراحی آب مروارید در کودکان بسیار دشوارتر از بزرگسالان است و همچنین زیر سه سال جاگذاری لنز داخل چشمی بهتر است انجام نشود. تا زمانی که انجام عمل جراحی به علت شدید بودن آب مروارید و خطر تنبلی چشم الزامی نشده است بخصوص در سنین شیرخوارگی، انجام آن به تعویق انداخته شود. وجود آب مروارید مادرزادی به اندازه کم که تاثیر زیادی روی دید نمی گذارد بهتر است با روشهای طبی و جلوگیری از ایجاد تنبلی تا حد امکان درمان شود.

در مورد انحراف چشم در کودکان هر گاه دید دو چشمی به خطر بیفتد لازم است عمل جراحی انحراف انجام شود ولی در بزرگسالان عمل جراحی در برخی موارد فقط جنبه زیبایی داشته و عدم انجام آن اختلالی در سیستم بینایی ایجاد نمی کند و الزامی نیست و چه بسا انجام عمل جراحی انحراف چشم در بزرگسالی باعث دو بینی غیر قابل تحمل برای بیمار شود که باید قبل از عمل در نظر گرفته و بررسی شود.